Графики: offnews.bg, фейсбук 50 на сто от българите в страната искат предсрочни

...
Графики: offnews.bg, фейсбук 50 на сто от българите в страната искат предсрочни
Коментари Харесай

АФИС: Половината българи искат предсрочен вот

Графики: offnews.bg, фейсбук 

50 на 100 от българите в страната желаят предварителни избори. 

Това показват данните от народен телефонен сондаж на АФИС, проведен при започване на август измежду 1200 души. Целта на социолозите е да ревизират: Дали и до каква степен митингът е предизвикан от автентично гражданско неодобрение или е „ дирижиран “ от външни сили и платен от олигарси или сенчести структури; До каква степен настояването за оставка на държавното управление и изразено от малко на брой в българското общество или призивите за сдаване на властта са всеобщи и общо споделяни; Доколко оставката е искане единствено на опозиционните партии и до каква степен консолидирани са последователите на управляващите; Доколко настояването за оставка участва единствено в столицата и някои огромни градове или е набиращ мощ развой, без значение от географския обсег.

За малко над половината анкетирани (52%) повода за митингите е „ Всеобщото недоволство от цялостното ръководство на страната “. В тази линия попадат неналичието на промени, неумението да бъде управлявана рецесията към Covid-19, безредните дейности и промяна на позициите и политиките, водещи единствено до негативни последствия за по-голямата част от обществото. 



Относително еднакъв дял от всички обществени и демографски групи споделят това чувство, като само изключение са хората с по-високи приходи – т.е. тези, които към момента живеят по-добре от останалите.
С много непосредствен условен дял (49%) запитаните посочват „ Възмущение от корупцията във високите етажи на
властта “. Мнението е споделено от разнородни групи в обществото, а измежду живеещите в регионални градове, този дял
доближава до 58 на 100 – близо двама от трима интервюирани. В същото време и опозицията не се привижда като главен
мотор на митингите. Едва един от всеки петима (или 22%) позволява, че недоволството е подбудено от „ Политическите упоритости на опозицията “. Несъстоятелни звучат и още две аргументи, постоянно изтъквани от представителите на властта – че митингът е резултат от „ Борба сред олигарсите “ (26% от анкетираните) или пък, че зад митингите стоят „ Външни сили “, които дирижират улицата. Последното е споделено мнение от едвам 11% от интервюираните.

На този декор даже партийната идентификация с управляващите към този момент не сработва безпрепятствено. Сред респондентите, самоопределящи се като близки до ГЕРБ, по-малко от половината имат вяра че аргументите за недоволството е
битка сред олигарси или упоритости на опозицията, а 30% са съгласни, че митингът с съображение показва отвращение от корумпираната власт. Нещо повече, измежду последователите на националистите този дял е даже 40%. С други думи, основанията за митингите се споделят в друга степен от всички групи от обществото, в това число и от значима част от идентифициращите се с властта. 

На втория въпрос, дали оставката е искане на малко на брой или зад него стоят по-големи групи от обществото, отговорът към днешна дата е по-скоро явен – властта в този си формат значително е изчерпала заема си на доверие. За
половината от пълнолетните българи решението към днешния ден е скорошна оставка и образуване на
предварителни избори, а запазването на настоящата управленска настройка е предпочетен вид от едвам
19% от респондентите. Смяната единствено на някои министри или пък ново държавно управление в границите на настоящия парламент са значително непопулярни измежду обществото (съответно 16 и 15 на 100 от анкетираните).

Този въпрос, задаван регулярно от АФИС, демонстрира забавна динамичност: от началото на кабинета „ Борисов 3 “.
Привържениците на ръководещата коалиция в този й формат са намалели двойно, до момента в който съперниците й са се
нараснали съвсем четири пъти, като забележителна част от недоволните нарастват още към края на първата управническа
година (лятото на 2018). Можем да кажем, че това изхабяване на доверието е типично за третата и четвъртата
година на всяко едно ръководство. През последните месеци обаче махалото се залюля внезапно – от мощна, само че доста
кратковременна, консолидация към властта заради рецесията с ковид до по-категорично от всеки път отричане през последните близо 40 дни. 

Разрезът на данните свидетелства за още нещо – последователите на националистите на практика са
раздвоени – едвам 27% от тях избират опазване на сегашното държавно управление, а други 27% считат, че оставка и
предварителни избори са най-хубавият вид за страната. При околните до ГЕРБ респонденти, консолидацията още веднъж е под въпрос – 52% от тях желаят опазване на сегашната власт, само че всеки трети споделя потребността от промяна на още министри.

Същевременно 70% от определящите се като близки до Българска социалистическа партия желаят бърза оставка. Същото искане се споделя от около 60% от околните до Демократична България, Движение за права и свободи и други формации, включително „ ИТН “ на Слави  Трифонов и „ Изправи се БГ “ на Мая Манолова. Това подсказва, че властта не е законна за доста необятен и  хетерогенен общ брой от политически организации и жители. 



А дали едно от главните претенции на митинга – оставката на държавното управление, се поддържа единствено в София и някои огромни градове или е всеобща настройка, без значение от обитаемото място? Данните са безапелационни – макар че протестите са най-масови в столицата (където близо половината желаят бърза оставка и нови избори), в областните центрове 58 на 100 от интервюираните желаят същото. В по-малките обитаеми места обаче оставката се поддържа от по-малко от половината интервюирани, само че въпреки всичко със значителен относителен дял – 44% от живеещите в селата и 46% от живеещите в дребни градове.



Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на [email protected] и вижте още в - https://petel.bg/advertising-rates.html.

Прочети тук - Защо e добре да рекламирате бизнеса си с ПР изявления в уеб страницата Petel.bg
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР